Blisko 1000 uczestników, 9 turnusów kolonijnych, 4 ośrodki wypoczynkowe w górach i nad morzem, 29 dni zabawy i nauki – tak w kilku liczbach można podsumować drugą edycję największej akcji Fundacji Muszkieterów - „Wakacje z Muszkieterami”.

Mali Muszkieterowie
Akcja „Wakacje z Muszkieterami” była dedykowana dzieciom i młodzieży od 8 do 14 roku życia. Dzieci pochodziły z rodzin niezamożnych oraz domów dziecka, a wyjazd był nagrodą za wzorowe zachowanie i dobre wyniki w nauce. Uczestnicy byli zgłaszani przez organizacje współpracujące (m.in. szkoły, Domy Dziecka, instytucje publiczne), działające w miejscowościach, w których zlokalizowane są sklepy Intermarchè i Bricomarchè. Wyboru organizacji współpracującej dokonywali właściciele sklepów, którzy dobrze znają lokalną społeczność.

Moc atrakcji i wyjątkowi goście
Program kolonii był starannie przygotowany przez doświadczonych pedagogów i wychowawców kolonijnych. Oprócz wypoczynku, spacerów, gier, zabaw i wycieczek, dzieci każdego dnia poznawały jedną z 8 uniwersalnych wartości Małego Muszkietera. O tym, jak istotne jest przekazywanie dzieciom najważniejszych zasad w życiu, mówiła Sylwia Gruchała, ambasadorka akcji, podczas spotkania z dziećmi w Dźwirzynie, 27 lipca 2017 r.:

− Pozornie to bardzo proste słowa: odwaga, uczynność, otwartość, wrażliwość, mądrość, sumienność, pracowitość i uczciwość, ale życie pokazuje, że najprostsze rzeczy są najtrudniejsze. Jeśli się ich nie nauczy w młodym wieku pojawią się problemy, kiedy zaczniemy wchodzić w dorosłość. Dlatego uczymy tych wartości podczas trwania naszej akcji. Jej motto − To charakter, a nie kapelusz z piórem, czyni z Ciebie Muszkietera! – przypomina, że należy nieustannie pracować nad swoim rozwojem.

W trakcie wypoczynku dzieci miały niespotykaną okazję osobiście poznać Sylwię Gruchałę, porozmawiać z nią o wakacyjnych wspomnieniach z dzieciństwa, a także o największej pasji – szermierce. Spotkaniom towarzyszyli szermierze z Klubu Sportowego „Warta Poznań”, którzy wprowadzili dzieci w tajniki tej dyscypliny sportu.

Patronat Honorowy nad akcją objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.